uvod

Vytvorila som blog.Wau!!!!!!

pondelok 20. septembra 2010

Čo nájdeme v jogurte?

  • Tuk v jogurte Pokiaľ ide o zdravú výživu, odporúčajú sa skôr jogurty s nižším (0,1 až 0,5 percenta tuku) a stredným obsahom tuku (0,5 až 3 percentá tuku). Pri striedmom používaní nie sú problematické ani jogurty s vyšším obsahom tuku ako 3 percentá. Tučnejšie jogurty sú chuťovo výraznejšie, racionálnejšie sú mliečne výrobky s nižším obsahom tuku.

  • Vek a jogurty Bez ohľadu na vek treba znižovať príjem tuku v potravinách. Pravidlo by sa malo dodržiavať u mladej generácie, ktorá čoraz viac trpí obezitou. Radšej teda nízko- a strednetučné jogurty.

  • Pohyb a jogurty Tučný jogurt organizmu neškodí, pokiaľ sa ľudia hýbu. Nepohodlným sa stáva v okamihu, keď sa človek prejedá ostatnými potravinami s vysokým obsahom tuku.

  • Biely či ochutený jogurt Je to vec chuti. Pokiaľ sú jogurty ochutené prírodnou ovocnou zložkou, sú rovnocenné s bielymi jogurtmi. Keď niekto drží striktne prísnu životosprávu, obmedzuje príjem cukrov, vtedy sa treba držať bielych jogurtov.

  • Jogurt a látková výmena Jogurt obsahuje (kyslé) mliečne kultúry, ktoré prispievajú k vnútornej rovnováhe črevného systému. Umožňujú dobrú látkovú výmenu - vyprázdňovanie, ktoré časť populácie trápi.

  • Ovocná zložka v jogurte Jej podiel by mal byť uvedený a vyčíslený na etikete. Ak ide o viac zložiek, treba ich hoci v zátvorke takisto uviesť.

  • Farbivá v jogurte Potravinová legislatíva ich pripúšťa. Spotrebiteľa však mätie, ak jahodový jogurt v pridanej ovocnej zložke obsahuje koncentrát z mrkvy či čučoriedkové farbivo z červenej repy. Prirodzené farbivo je však vždy lepšie ako umelé.

  • Regulátory kyslosti Pravý jogurt ich neobsahuje. Rôzne kyseliny okysľujúce prostredie predlžujú trvanlivosť výrobku a zaručujú jeho stabilitu. V pravom jogurte nemajú čo robiť.

  • Cukor v jogurte Najčastejšie je súčasťou ovocnej zložky. Pokiaľ je vyznačený obsah cukru a vyjadrená energetická hodnota výrobku, spotrebiteľ sa vie zorientovať. Ovocná zložka zakonzervovaná cukrom je lepším riešením ako konzervovanie chemickou konzervačnou látkou.

  • Škrob v jogurte To už nie je pravý jogurt, ale skôr nejaký krém, mliečny výrobok zostavený z mlieka a iných zložiek.

  • Éčka a jogurty Výrobky, ktoré obsahujú éčka, nie sú pravé jogurty. Jogurt je predsa výrobok z čistého mlieka, ktorý vznikol pomocou jogurtovej mikrobiologickej kultúry
  • NAJ fotografie zo záhrad

    Ak si chcete  pozrieť krásu zachytenú fotoaparátom neváhajte a kliknite http://veda.sme.sk/c/5375732/ocenili-najkrajsie-fotografie-zahrady.html

    Slováci recyklujú menej

    Najrozšírenejšou aktivitou Slovákov zameranou na boj proti klimatickým zmenám je triedenie odpadu na recyklovanie (72%), za ním nasleduje znižovaniespotreby energie (68%) a znižovanie spotreby vody (60%). Napriek pomerne vysokému percentu je to pokles oproti predchádzajúcemu prieskumu. Až o 10% menej Slovákov triedi odpad a o 13% menej z nich šetrí vodu!

    pondelok 13. septembra 2010

    Vedci chcú použiť peptidy na ničenie buniek infikovaných HIV

    O novom postup boja s vírusom HIV, ktorého možnosť objavili izraelskí vedci. Objav by mohol údajne znamenať prielom v terapii smrteľnej straty imunity AIDS.
    Kým pri súčasnom postupe sa zdravotníci sústreďujú na to ako zabrániť množeniu vírusu, nový postup ničí infikované bunky bez toho, aby poškodzoval zdravé. Využíva pri tom peptidy, ktoré intenzívne napomáhajú k množeniu vírusu po vstupe do bunky a vedú tak k jej sebazničeniu.
    Obvykle aplikované preparáty ničia vírus, ktorý sa dostal do organizmu, liečenie peptidmi umožňuje likvidáciu buniek infikovaných genetickým materiálom vírusu.

    Vírusy a baktérie


    Vírusy sú najjednoduchšie organizmy na Zemi. Nemajú bunkovú stavbu. Telo tvorí iba bielkovinový obal a ribonukleová kyselina. Sú to vnútrobunkové parazity spôsobujúce ochorenia ľudí, živočíchov, rastlín i baktérií.
    Baktérie jednobunkové organizmy zložené cytoplazmatickej membrány, bunkovej steny, cytoplazmy, neohraničiného jadra a mitochondrií.